Americký systém kromě klasických vysokých škol s bakalářskými či navazujícími programy nabízí také kratších variantu pomaturitního studia, a to na tzv. dvouletých školách, obvykle nazývaných „community colleges“ nebo „junior colleges“, tedy jakýchsi nižších vysokých školách. Tyto školy jsou často nevýběrové a na americké poměry velmi levné a tedy finančně dostupné. Pro americké, ale i zahraniční studenty tak představují nejsnažší, nejméně finančně, akademicky a administrativně náročnou variantu studia v USA.
Tento typ škol svými programy pokrývá oblasti, které v ČR spadají do středního odborného školství, vyšších odborných škol (VOŠ), ale přesahuje i do bakalářského studia. Najdete tak na nich jak „vocational programs“, tedy programy zaměřené na praktickou profesní přípravu s orientací na praxi jako například ošetřovatelství, hotelový management, správce počítačové sítě, marketingový specialista či různé asistentské a nižší odborné pozice, tak i „transfer programs“, tedy přestupové programy, které umožňují po dvouletém studiu na community college přestoupit do klasického čtyřletého bakalářského programu a dokončit dodatečné dva roky studia, tzv. 2+2.
Absolventi dvouletých programů získávají na konci titul Associate, který bývá v ČR považován za ekvivalent Diplomovaného specialisty (DiS.) z VOŠ. Na rozdíl od VOŠ, které jsou v českém systému řazeny ke střednímu školství, jsou ale americké dvouleté vyšší školy v americkém systému řazeny ke školství vysokému.
Protože dvouleté školy nahrazují také střední odborné školství, které v USA neexistuje, najdete na těchto školách i různé další, i kratší profesní kurzy. Školy velmi často úzce spolupracují s místní podnikatelskou sférou. Tyto školy jsou rovněž často volbou zájemců o získání nějaké profesní kvalifikace či rekvalifikace, takže průměrný věk studentů bývá vyšší než v případě klasických vysokých škol. Zároveň se nejčastěji jedná o studenti pouze místní, i proto se nakonec těmto školám říká „community colleges“.
Atraktivitu tohoto kratšího profesního studia podtrhuje fakt, že zahraniční studenti mohou v rámci studentského víza zůstat v USA ještě jeden rok na odborné stáži.
Jak vypadá studium na americké vyšší škole?
Student by si měl vybrat, zda chce studovat odborné studium, a tedy jít po dokončení studia rychle do praxe, či zda má v plánu po dokončení studia přestoupit. Podle zaměření programu pak vypadá studium. Profesní studium je poměrně hodně prakticky zaměřené, přestupové programy jsou akademičtější a kopírují první dva všeobecnější roky amerického bakalářského studia.
Protože dvouleté vyšší školy mívají už i konkrétní smlouvy s bakalářskými programy, co se týká podmínek přestupu (nejčastěji se jedná o blízké veřejné vysoké školy), studenti v přestupovách programech vybírají kurzy ekvivalentní kurzům ve zvoleném bakalářském programu na konkrétní škole.
Jak vybrat školu?
Vyšších škol je v USA okolo 2 tisíc. Výběr je tedy složitý. Nejčastějším kritériem pro výběr community college je ovšem lokalita a cena.
Tyto školy například často volí zájemci, kteří mají v USA již nějaký kontakt – příbuzné, přátele či partnery – a volba místa je tak předem daná.
Tyto školy rovněž vybírají studenti, kteří mají omezené finanční prostředky a zároveň nemají akademické či sportovní předpoklady pro zisk stipendií, kvůli čemuž si nemohou dovolit dražší školy.
Pokud chcete využít „junior college“ jako vstupní bránu na některou z univerzit nabízejících bakalářské studium, pak je vhodné tomu přizpůsobit výběr této vyšší školy. Ideální je zvolit takovou, která má s konkrétním bakalářským programem dohodu, a přestup je tak nejsnažší.
Jak probíhá přijímací řízení?
Dvouleté colleges bývají nevýběrové nebo málo výběrové. Přijímací řízení je tak spíše podobné registraci do školy. Uchazeči musí splnit pouze základní předpoklady, jako např. mít dokončenou střední školu a samozřejmě vyplnit stručnou přihlášku. U zahraničních studentů se obvykle očekává, že doloží schopnost studovat v angličtině, a to nejčastěji složením jazykové zkoušky TOEFL, případně IELTS na požadovaný počet bodů. Ten ale bývá obvykle nižší než u bakalářských programů.
Kde a jak získat stipendia?
Americké vyšší školy patří z hlediska výše školného mezi ty zcela nejlevnější vzdělávací instituce. Protože jsou ale na americké poměry již samy o sobě levné, málokdy nabízejí stipendia. A pokud ano, pak spíše jen symbolická.
Pokud zájemce plánuje po dokončení „community college“ přestoupit na následné dva roky bakalářského programu na klasickou vysokou školu, musí ve svém rozpočtu na tyto poslední dva roky bakaláře počítat již s výrazně vyšším školným. Některé bakalářské programy ale nabízejí stipendia i přestupujícím studentům, tzv. transfers.
Všechno, co chcete vědět o studiu a výzkumu v USA v rámci Fulbrightova programu se dozvíte na našich webinářích. Pro zájemce o stipendia Fulbrightovy komise na rok 2024/2025 jsme připravili sérii prakticky zaměřených webinářů k jednotlivým programům. Účastnit se jich budou také čerství absolventi a
Do Komise J. Williama Fulbrighta hledáme kolegu nebo kolegyni na pozici: Finance Specialist Požadujeme: — ukončené magisterské vzdělání a alespoň pět let praxe v účetnictví, rozpočtování nebo provádění auditů, nejlépe se zaměřením na neziskové organizace, — výbornou znalost českého i anglického jazyka, — znalost problematiky
Fulbrightova komise zve středoškolské učitele na webinář o kontroverzních tématech ve výuce. Webinář proběhne ve čtvrtek 23. února od 16. do 17. hodiny na platformě ZOOM. Své poznatky ze studií v několika zemích světa, příklady dobré praxe, ověřené postupy i další zdroje během webináře představí