Fulbright Podcast CZ
Epizoda 11
"Nejsem úplně dobrý student, spíš praktik. Vždycky jsem si zkoušel ty věci osahat," říká v jedenáctém díle českého Fulbright Podcastu JAROSLAV VALŮCH, vedoucí projektů mediálního vzdělávání v organizaci Transitions. Dlouhodobě se věnuje využívání moderních komunikačních prostředků v krizových oblastech, mediální gramotnosti nejen u seniorů a prevenci násilí. Napínavý a dobrodružný rok 2010 strávil jako Fulbright Fellow na Philip Merrill College of Journalism na University of Maryland; mluví rychle a překotně, je to skoro detektivka!
Epizoda 12
Epizoda 10
Architekt OSAMU OKAMURA, děkan Fakulty umění architektury Technické univerzity v Liberci, věděl, že chce jet na Fulbrighta už od nepaměti. Tříměsíční Fulbright-Masarykovo stipendium pro neziskový sektor získal nakonec v roce 2018 při Nadaci chicagské architektury (nyní Chicago Architecture Center); ve své práci se totiž zabývá psychologií města a dynamikou veřejného prostoru. V desátém díle našeho podcastu s absolventy Fulbrightova programu proto mluví nejen o Chicagu, ale také o tom, jak by mělo vypadat bezpečné, zdravé a spravedlivé evropské město.
Epizoda 9
V devátém díle Fulbright Podcastu CZ vám o své zahraniční zkušenosti bude vyprávět ředitel gymnázia Jiřího z Poděbrad v Poděbradech, doktor přírodních věd KAMIL BŘÍZA. Šestitýdenní Fulbrightovo stipendium strávil v roce 2006 na soukromé katolické Alpha School v Pittsburghu v Pensylvánii, navštívil ale i několik dalších tamních škol. Fulbright byl pro něj zásadní v mnoha ohledech - díky tomuto pobytu objevil například svou vášeň k pravidelnému cestování do USA i se svými poděbradskými studenty; bere je na každoroční výlety do New Yorku.
Epizoda 8
Z ročního akademického pobytu Kamily Rosolové na Michiganské státní univerzitě se následně vyvinula dlouhodobá spolupráce s centrem psaní, specializovaného pracoviště, které poskytuje konzultace s akademickými texty. Kamila své zkušenosti z MSU uplatňuje od roku 2011 jako vedoucí Centra akademického psaní ČAV, kde se aktivně podílí na tvorbě kurzů a seminářů. Toto centrum slouží akademikům, odborné veřejnosti a studentům. Poslechněte si Kamilu v dalším dílu Fulbright Podcast CZ a dozvíte se, jak efektivně psát a přednášet v angličtině.
Epizoda 7
EVA KESSLOVÁ, ředitelka orchestru BERG, absolvovala hudební management na pražské AMU, semestr uměleckého managementu v britském Dartingtonu a v roce 2005 prožila roční Fulbrightovo stipendium na Manhattanu na Newyorské univerzitě (NYU) v programu Performing Arts Administration. Ve Fulbright podcastu se ale dozvíte především to, proč to všechno dělá: kvůli orchestru BERG, jednomu z nejikoničtějších českých hudebních těles na současné kulturní mapě, který v roce 2020 oslavil dvacáté výročí své existence. Dozvíte se také o unikátním projektu Evy Kesslové Hudba k siréně, který nyní v červnu 2021 získal prestižní cenu Prix Italia.
Epizoda 6
JAN KRATOCHVÍL se stal profesorem v oboru informatika – teoretická informatika v roce 2003, do roku 2011 vedl katedru aplikované matematiky na Matematicko-fyzikální fakultě UK, od roku 2012 byl osm let děkanem. Jeho Fulbrightovo stipendium, které ve školním roce 1994-1995 absolvoval na University of Oregon, nastartovalo dlouhodobou, plodnou spolupráci s americkými vzdělávacími institucemi. Nejen o tom, ale třeba i o obnově Rotundy Svatého Václava na Malostranském náměstí, náhodně objeveném objektu MFF UK, bude profesor Kratochvíl vyprávět v dalším díle Fulbright podcastu.
Epizoda 5
Bydlela v nádherné tamní vile pro nositele Nobelovy ceny, osobně se setkala s velkými hvězdami americké krajinářské architektury. Úspěšná architektka ZUZANA AMBROŽOVÁ, docentka Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Brně a stipendistka Fulbrightova programu pro vědce a přednášející, strávila podle svých slov na UC Berkeley naprosto výjimečný čas. V pátém díle Fulbright Podcastu vypráví o tom, jak se na této kalifornské univerzitě dostala do profesního nebe a jak se něco podobného může stát i vám.
Epizoda 4
Pracoval jako streetworker a sociální pracovník, od roku 2009 vede Beztíži, preventivní oddělení Domu dětí a mládeže Praha 3 pro celkově zhruba 600 ohrožených dětí ročně. Před několika lety absolvoval stipendium pro neziskové organizace Fulbright-Masaryk, díky kterému strávil několik měsíců v klubech pro dospívající v newyorském Bronxu; běžně v nich pracovali i lidé s kriminální minulostí. TOMÁŠ KLUMPAR vypráví v pořadí čtvrtém Fulbright podcastu o hranicích dospělosti, hiphopové pedagogice, zbraních na ulici i opuštěném Detroitu.
Epizoda 3
Naším březnovým hostem je kutil, bastlíř i maker v jedné osobě, JIŘÍ ZEMÁNEK. Říká o sobě, že je hračička, ale ve skutečnosti pracuje jako vědec a pedagog na Katedře řídicí techniky pražské ČVUT. Zkoumá futuristické digitální materiály, za své projekty získal několik mezinárodních cen, akademický rok 2019/2020 pak díky stipendiu Fulbright-Masaryk strávil na MIT, Massachusettském technologickém institutu. Jak se na nejdůležitější technologickou univerzitu na světě dostal? A o čem je jeho oblíbený kurz "Jak vytvořit téměř cokoli"? Dozvíte se v pořadí třetím Fulbright Podcastu CZ.