Fulbright ETA na školení v Brně

S výukou angličtiny pomáhá třicet amerických stipendistů

S výukou angličtiny na středních školách v tomto školním roce pomáhá třicet mladých Američanů. Jedná se o stipendisty mezivládního česko-amerického Fulbrightova programu, kteří působí na školách po celé České republice. Je to zcela poprvé, kdy asistenti přijíždí v tomto počtu. V minulém roce na školách působilo dvacet asistentů, v předchozích letech kolem desíti.  Výrazné zvýšení počtu asistentů umožnil příspěvek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Fulbrightova komise, která program tzv.  English Teaching Assistants (ETA) spravuje, při výběru upřednostňuje mimopražské školy, které nemají mnoho jiných příležitostí získat pro výuku angličtiny rodilého mluvčího. V tomto školním roce absolventi prestižních amerických univerzit asistují v hodinách angličtiny na středních školách v Benešově, Berouně, Čáslavi, České Lípě, Holicích, Hradci Králové, Chebu, Jablonci nad Nisou, Jihlavě, Křivoklátě, Litomyšli, Litovli, Luhačovicích, Mnichově Hradišti, Novém Jičíně, Olomouci, Opavě, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Prostějově, Rakovníku, Sušici, Třebíči, Třinci, Turnově, Uherském Brodě, Velehradě a Veselí nad Lužnicí.

„O asistenty do výuky angličtiny každoročně žádá téměř 200 škol. Těší nás, že jsme v letošním roce počet asistentů díky podpoře Ministerstva školství mohli navýšit na třicet.  Ze zkušeností víme, že zdaleka nejde jen o výuku angličtiny, hlavním přínosem programu je kulturní výměna. Naší snahou je, aby asistenti působili především v regionech, kde mají studenti méně příležitostí potkávat rodilé mluvčí. Dbáme také na to, aby asistenti učili na školách různého zaměření, naší asistentku proto potkáte i na lesnické škole.“ dodává koordinátorka programu Kristýna Džmuráňová.

Program českým středoškolským studentům a pedagogům umožňuje získat roční  pracovní i osobní zkušenost s rodilým mluvčím z USA a mladí Američané se seznámí s běžným životem a kulturou v České republice. Program tak naplňuje hlavní poslání Fulbrightovy komise – vzájemné porozumění mezi občany České republiky a USA.