Fulbrightova stipendia

Study Tour for Journalists

Reporting Complexity: A Study Tour in the U.S. for Journalists from Central and Eastern Europe

The Romanian-U.S. Fulbright Commission together with Fulbright Commissions based in Bulgaria, Czech Republic, Hungary, Poland and Slovak Republic invites practicing journalists to apply for a two-week study visit in the U.S. aimed at building skills, knowledge and awareness related to reporting on complex issues. The visit will be organized in October 2022 (tentative dates: October 15-October 29, 2022).*

*Please note: the exact dates will be confirmed after selection. Should health, safety, and travel conditions continue to pose significant challenges due to the COVID-19 pandemic, we reserve the right to postpone or cancel the study tour.

Recruitment criteria & eligibility:
  • Practicing journalists with a minimum of one year of professional journalism experience in any type of media (print, broadcast or digital).
  • Journalists from Romania, Albania, Bulgaria, Czech Republic, Hungary, Kosovo, Moldova, Montenegro, Poland, Republic of North Macedonia, Serbia, and Slovak Republic are eligible to apply.
  • Applicants with English command at a minimum B2 level can apply.
  • Applicants with strong professional background in the field, demonstrated through recent work samples (in English or local language).
  • All else being equal, preference is given to journalists focusing on science reporting, public health, economics and other data-heavy fields.

Detailed information and application form – here.

 


Aktuality

Webinář o ETA programu pro střední školy

V pondělí 21. listopadu od 15. do 16. hodiny pořádáme webinář o programu asistentů ve výuce angličtiny (Fulbright ETA program) pro zástupce středních škol. Webinář je vhodný pro všechny zájemce o rodilé mluvčí do výuky angličtiny na středních školách, zejména však pro učitele angličtiny, kteří

Studium STEM v USA

Máte zájem o studium vědy, technologie, inženýrství a matematiky v USA? Pak se připojte k našemu živému přenosu o STEMu s Milwaukee School of Engineering ve čtvrtek 17. listopadu 2022 na sociálních sítích @EducationUSACzech.

Fulbright Specialist – druhá vlna: uzávěrka 30.listopadu 2022

Fulbrightova komise otevírá druhou vlnu přihlášek do programu Fulbright Specialist. Uzávěrka žádostí pro 2-6týdenní pobyty amerických odborníků je 30.listopadu 2022. Pobyty lze uskutečnit v době únor-prosinec 2023. Více informací včetně online přihlášky a instrukcí najdete na https://www.fulbright.cz/pro-skoly-a-univerzity/hostovani-americkych-akademiku/ Rádi s vámi budeme konzultovat. Pište prosím na zc.th1669436568girbl1669436568uf@av1669436568obuol1669436568k1669436568