Pro školy a univerzity

Hostování amerických akademiků

Hostování amerických akademiků prostřednictvím našich programů je možné hned několika způsoby, které se liší hlavně délkou pobytu, ale i tím, kdo žádost o grant podává.

Fulbright Core program (semestr nebo akademický rok)

Hostování na jeden semestr nebo na celý akademický rok umožňuje program Fulbrightových stipendií pro vědce a přednášející. Americký stipendista je plně finančně zajištěn grantem. Přihlášku podává americký vědec na americké straně. Fulbrightova komise následně vybírá americké stipendisty a umisťuje je na odpovídající pracoviště v ČR, pokud nemají konkrétní pozvání. Pokud jste již s konkrétním odborníkem z USA v kontaktu a máte zájem o jeho hostování u vás, doporučte mu přihlásit se o Fulbrightovo stipendium přes Fulbright Scholar program.

Fulbright Distinguished Scholar program (1-2 semestry)

Stipendium pro vynikající odborníky v oboru, nejprestižnější stipendium celého Fulbrightova programu. V České republice je k dispozici na základě dohod Fulbrightovy komise a příslušné instituce 5 pozic: Univerzita Karlova, Univerzita Palackého, Masarykova Univerzita, ČVUT, CERGE-EI. Stipendium je spolufinancováno hostitelskou institucí.

Fulbright Specialist program (dva až šest týdnů)

Fulbright Specialist Program umožňuje českých vysokým školám a dalším institucím s edukačním posláním, např. výzkumným pracovištím s doktorandskými programy nebo i knihovnám či muzeím, žádat o amerického odborníka v daném oboru na dobu od 14 do 42 dnů. Do délky pobytu se započítávají i dny na cestu, veškeré svátky i víkendy.

Cíl programu

Cílem programu je nastartovat a podpořit dlouhodobou spolupráci mezi americkými a českými institucemi a případně přispět k zavedení a rozvoji nových oborů. V rámci programu může hostující specialista přednášet, účastnit se seminářů, specializovaných akademických programů a konferencí nebo je organizovat a vést, konzultovat s vedoucími daných pracovišť další rozvoj jejich instituce, pomoci s rozvojem a zdokonalováním osnov a materiálů k výuce nebo přispět k zaškolování vysokoškolských vyučujících. Program není určen k individuální spolupráci na výzkumných projektech.

Prioritní obory

Program podporuje tyto obory
  • americká studia (např. umění, historie umění, tanec, ekonomika, státní správa, historie, literatura, hudba, populární kultura, divadlo)
  • antropologie/archeologie
  • biologie
  • ekonomie
  • fyzika
  • chemie
  • informační technologie
  • knihovnictví
  • matematika
  • mediace a řešení konfliktů (peace and conflict resolution studies)
  • městské plánování (urban planning)
  • ochrana zdraví (public/global health)
  • ochrana životního prostředí
  • pedagogika
  • podnikové řízení (business administration)
  • politologie
  • právo
  • sociální práce
  • sociologie
  • technické vědy
  • zemědělství
  • žurnalistika a komunikace


Náklady

Na financování programu se letenkou a honorářem podílí americké Bureau of Educational and Cultural Affairs.

Ubytování, stravu a případné místní cestovné hradí či jinak zajišťuje hostující instituce.

Minimální výše příspěvku na stravné je 25 USD/den.

Založit žádost a podat projekt můžete po zaregistrování do systému. Instrukce a podrobné kroky naleznete zde:Host Institution Application Instructions

Věnujte pozornost především sekcím „details“, „timeline“ a „specialist“. Jednotlivé záložky přihlášky můžete vyplňovat postupně, i na přeskáčku, můžete se k nim následně vracet při opakovaném přihlášení. Sama přihláška je detailní a návodná. Vždy dejte „save“ stránce, pokud na ní práci chcete přerušit nebo ukončit. Jinak se vyplněné údaje neuloží.

Žádost se v postupných krocích vyřizuje do dvou až čtyř měsíců (delší lhůta přichází v úvahu v případě, že instituce žádá o specialistu, který se teprve musí registrovat do databáze specialistů). Podrobný popis postupu schválení projektu najdete v instrukcích.

Přihlášku si můžete podle instrukcí výše založit zde

Specifika programu pro Českou republiku

Pro Fulbright Specialist Program v České republice není k dispozici varianta projektů Multi-visit (serial).

Fulbrightova komise v ČR nemůže poskytovat finanční podporu na úhradu položek, kterými se na nákladech projektů podílí hostitelská instituce. Projekty v rámci České republiky se uskutečňují v modelu „Traditional cost share“.

Přihláška

V programu Fulbright Specialist podává žádost česká instituce. Může žádat o konkrétního specialistu nebo může specifikovat své požadavky a Specialista bude vybrán v databázi tzv. Rosteru. Pokud instituce žádá o konkrétního odborníka, musí se tento specialista na americké straně zaregistrovat do zmíněné databáze, nejlépe už v době podání žádosti. Na vyžádání Vám můžeme zjistit, zda Vámi zvažovaný odborník v databázi už je.

Program je administrován institucí World Learning a celý systém je postupně designován jako samoobslužný. Postup žádosti je detailně popsán  zde.

Uzávěrka

Žádosti o specialisty je možné podávat v systému průběžně, nejdéle však do 30. září pro žádosti o specialisty, kteří by měli v ČR působit v nadcházejícím kalendářním roce.

S případnými dotazy se prosím obracejte na Kateřinu Kloubovou.

Krátkodobá návštěva amerického stipendisty

Můžete také využít možnosti pozvat na svou instituci ke krátkodobé návštěvě v řádu dní (obvykle 1-3) stipendistu Fulbrightova programu, který působí v pro vás zajímavém oboru v daném roce na jiné univerzitě v ČR či v jiné evropské zemi.

Česká akademická pracoviště mohou snadno využít americké vědce a přednášející aktuálně pobývající v rámci Fulbrightova stipendia v ČR a požádat je prostřednictvím Fulbrightovy komise o semináře, přednášku či krátkou sérii přednášek. Aktuální seznam stipendistů v daném akademickém roce najdete zde.

Pokud se instituce rozhodne některého z uvedených stipendistů pozvat, obrátí se e-mailem informujícím o účelu návštěvy na Fulbrightovu komisi v ČR, která uhradí pozvanému cestu. Zvoucí strana hradí pouze ubytování.

Inter-Country Travel Grant

České vysokoškolské a vědeckovýzkumné instituce mohou prostřednictvím programu Inter-Country Travel Grant také využít pobytu amerických stipendistů – vědců a přednášejících v dalších evropských zemích. Přehled amerických vědců, které můžete na krátkodobé hostování pozvat najdete na ict-database-2023-24

Pokud má česká vysokoškolská instituce o některého z odborníků uvedených v seznamu zájem, může Fulbrightovu komisi požádat o /cestovní grant, který uhradí cestovní náklady spojené s krátkodobou návštěvou takového stipendisty v ČR. Cesta požadovaného stipendisty se musí uskutečnit v období jeho Fulbrightova stipendia.

Cestovní grant slouží k úhradě nákladů spojených s cestou do ČR a zpět za předpokladu využití ekonomicky úsporného dopravního spojení (vlak či letadlo). Grant nepokrývá pobytové náklady v ČR, jež naopak hradí hostitelská instituce.

Hostitelská instituce vybere ze seznamu amerických stipendistů Fulbrightova programu pobývajících v Evropě odborníka, o nějž má zájem. Pokud se stipendistou dosud neměla žádný kontakt, zprostředkuje jej Fulbrightova komise. Následně vyplní hostitelská instituce formulář Form-inter-travel-grant a pošle jej spolu s pozváním pro amerického stipendistu e-mailem Fulbrightově komisi.

Žádosti se vyřizují průběžně a podléhají aktuálním protiepidemickým opatřením. Konkrétní platná pravidla pro cestu zjišťuje zvoucí subjekt.

Po udělení cestovního grantu zodpovídá za organizaci vlastního programu návštěvy hostitelská instituce.

Pokud chcete konzultovat možnost hostování US vědců u vás, kontaktujte prosím Kateřinu Kloubovou.


Aktuality

Pojeďte s Fulbrightem do Ameriky: webináře ke stipendiím

Zveme Vás na webináře k jednotlivým stipendiím Fulbrightova programu na rok 2025/26. Přihlásit se můžete zde, a to na: Stipendia pro studenty – studium a výzkum: 17. dubna 2024 v 15 hod Stipendium pro vědce a přednášející a profesní odborníky: 18. dubna 2024 v 15

Stipendia na rok 2025-2026

Stipendia na akademický rok 2025-26 budou vyhlášena 1. dubna 2024. Od té doby budou otevřeny online přihlášky a zveřejníme data webinářů k jednotlivým programům. Neváhejte nás kontaktovat i před tímto datem a nebo kdykoli po otevření přihlášek, konzultace záměrů vítáme a rády si s vámi

Ústní kola výběrového řízení

Už se těšíme na rozhovory s adepty na stipendium pro rok 2024/25 v kategorii Vědci a přednášející. Ústní kolo proběhne 15. a 16. února od 10 hodin v naší kanceláři. V následujících týdnech budeme pokračovat v ústních kolech dalších programů, 21.2. Fulbright-Masaryk v seniorské a