Pro školy a univerzity

Spolupráce s americkými univerzitami

Fulbrightova komise pomáhá českým vysokým školám rozvíjet spolupráci s americkými partnery.  Hlavním nástrojem podpory jsou Fulbrightovy stipendijní programy, které umožňují individuální spolupráci mezi akademiky, která často později ústí do spolupráce institucionální. Fulbrightova stipendia ale nejsou jedinou možností, jak mohou české univerzity prohlubovat svou spolupráci s USA.

Fulbright-Schumanovo stipendium

V rámci evropsko-amerického Fulbright-Schumanova stipendijního programu jsou udělována stipendia také pro evropské univerzitní pracovníky, kteří se zabývají mezinárodními vzdělávacími výměnami. Stipendium Fulbright-Schuman Grant for International Educators je určeno na výzkumné pobyty v USA, jejichž cílem bude napomoci rozvoji spolupráce s americkými partnerskými institucemi.

U.S. Department of State: Study Abroad Branch

V roce 2015 vzniklo na americkém ministerstvu zahraničí U.S. Department of State nové oddělení zaměřené na podporu studia amerických studentů v zahraničí, U.S. Department of State Study Abroad Branch. Díky podpoře této kanceláře např. uspořádala Fulbrightova komise několik workshopů U.S. STEM Study Abroad Capacity-Building zaměřené na výměnu bakalářských studentů českých a amerických univerzit. Výstupem z workshopů jsou například i následující materiály:

Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita

Od roku 2015 jsou v rámci programu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita podporovány výměny studentů a zaměstnanců vysokých škol se zeměmi mimo Evropu, včetně USA, přednostně pak mobility směrem do programových zemí (tzn. směrem do Evropy). Finanční podpora složená z několika dílčích rozpočtů může být přidělena na studijní pobyty studentů a na mobility zaměstnanců. V České republice program Erasmus+, včetně Mezinárodní kreditové mobility, administruje Dům zahraniční spolupráce.

Program INTER-EXCELLENCE

Vláda České republiky schválila program INTER-EXCELLENCE jako nástroj podpory strategického zaměření mezinárodní spolupráce ve výzkumu, vývoji a inovacích. V rámci tohoto nového programu se bude odehrávat také výzkumná spolupráce mezi americkými vědecko-výzkumnými týmy a jejich českými partnery pod hlavičkou Partnerships for International Research and Education (PIRE) na základě memoranda MŠMT a americké National Science Foundation (NSF).

Konference a veletrh NAFSA

Dům zahraniční spolupráce organizuje v rámci projektu Studyin.CZ stánek reprezentující Českou republiku na řadě významných světových veletrhů. Z hlediska spolupráce s americkými vysokými školami je nejvýznamnějším veletrhem NAFSA International Expo, který je součástí národní konference NAFSA Annual Conference severoamerické asociace pracovníků zabývajících se vzdělávacími výměnami NAFSA. Tento veletrh se koná každoročně na konci května v USA nebo Kanadě a patří mezi nejdůležitější globální setkání pracovníků škol odpovědných za mezinárodní spolupráci. Zástupci z USA tvoří tradičně okolo 70 procent účastníků.

Americké organizace

České vysoké školy se mohou zapojovat do spolupráce s americkými partnery také přes organizace amerických vysokých škol a jejich pracovníků.

Další užitečné zdroje

Při přípravě spolupráce s americkou univerzitou se vám mohou hodit následující zdroje.

Publikace

Profesní online fóra


Aktuality

Zpracování přihlášky: webinář 2. října

Pracujete na přihlášce na rok 2025/26? Pořádáme pro vás 2. října od 10 hod. praktický webinář k jejímu zpracování, na kterém budeme odpovídat na Vaše otázky a upozorníme na možná úskalí. Pro účast prosím vyplňte a pošlete registrační formulář nejpozději do 30.9. Link na zoom

25 asistentů ve výuce angličtiny na rok 2025/26

zahájilo svůj roční Fulbrightovský pobyt tento týden čtyřdenním přípravným soustředěním v Liblicích. Program je zaměřen hlavně na seznámení se s Českou republikou, setkání se svými mentory a osvojení si základních pedagogických dovedností. Už od pondělka nastoupí na střední školy po celé republice, aby pomáhali studentům