Ukraine: War and Resistance

V Galerii PKC pro vás Kreativní Praha připravila výstavu s názvem „Ukrajina: Válka a odpor“ zaměřenou na dopady ruské agrese na Ukrajině. Jde již o třetí výstavní projekt zaměřený na situaci na Ukrajině, který v galerii za poslední rok představujeme.
→ Výstava představuje snímky zahraničních fotografů J. T. Blatty, Oleksiije Furmana, Brendana Hoffmana, Serhije Korovaynyho, Josepha Sywenkyje, Emine Ziyatdinové a Oksany Parafeniuk.
_____
Výstava fotografií Ukrajina: Válka a odpor je putovním projektem Fulbrightova akademického výměnného programu na Ukrajině a Institutu mezinárodního vzdělávání v Kyjevské kanceláři, který vznikl ve spolupráci s různými spoluorganizátory v USA a Evropě.

Fotky jsou použity z původní výstavy:

The Czech Fulbright Commission and the Czech Technical University in Prague, together with Fulbright Academic Exchange Program in Ukraine, the Institute of International Education Kyiv Office, invite you to the opening of a photo exhibition Ukraine: War and Resistance
January 10, 2024 at 4 pm at the Czech Technical University in Prague, St. Wenceslas Hall of the Bethlehem Chapel. The exhibition is open 10am – 5pm every day till the end of January.

The photo exhibition Ukraine: War and Resistance is a traveling project by the Fulbright Academic Exchange Program in Ukraine and Institute of International Education Kyiv Office, in partnership with various co-organizers in the U.S. and Europe. The exhibition presents the works of Fulbright alumni J.T. Blatty, Oleksii Furman, Brendan Hoffman, Serhii Korovayny, Joseph Sywenkyj, Emine Ziyatdinova, and Oksana Parafeniuk, a former employee of the Fulbright Program in Ukraine.

Pozvánka ke stažení zde.

Podpořte Ukrajinu – pohled s QR kódem