Kdo jsme

O Komisi

Komise J. Williama Fulbrighta je mezivládní česko-americkou organizací založenou za účelem podpory vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými prostřednictvím stipendijních programů a poradenských a informačních služeb.
Hlavním posláním Fulbrightovy komise je budovat a podporovat vzájemné porozumění mezi národy obou států prostřednictvím kulturních výměn v oblasti vzdělávání.

Mezi další dlouhodobé cíle Fulbrightovy komise patří rovněž:

–  zvyšování odbornosti v jednotlivých oborech a pobídka rozvoje nových oborů, v nichž vzájemná spolupráce napomůže jejich dalšímu rozvoji,

–  podpora vynikajících osobností, zřizování programů, na jejichž financování se podílí zúčastněné instituce,

–  prohlubování povědomí o programech a dalších možnostech studia a výzkumu v USA a zvyšování prestiže programů.

Komise vznikla v roce 1991 na základě dohody mezi vládami České republiky a Spojených států (současně platná dohoda zde). Obě vlády se rovným dílem podílejí na financování Fulbrightova programu a práce Komise.

Hlavní náplní práce Fulbrightovy komise je správa vládních stipendií, případně dalších programů pro studium, výzkum a výuku v USA pro české občany a naopak pro americké stipendisty na akademických institucích v České republice. Správa programů zahrnuje aktivity spojené s výběrovým řízením i s pobytem stipendistů v USA nebo v České republice.

Fulbrightova komise také provozuje Poradenské centrum, které patří do oficiální informační sítě EducationUSA. Centrum poskytuje všem zájemcům komplexní, nezkreslené a aktuální informace o možnostech studia v USA a bezplatné poradenství. Slouží také jako zdroj informací pro americké zájemce o studium či výzkum v České republice a asistuje zástupcům amerických škol a vzdělávacích organizací.

Fulbrightova komise v ČR podporuje rovnost zacházení a vytváří podmínky pro respekt a slušnost v přístupu ke všem v rámci své působnosti. Fulbrightova Komise nediskriminuje na základě rasy, barvy, víry, národního nebo etnického původu, genderu a genderové identity, náboženského vyznání, postižení, věku, politické příslušnosti a názorů. Poskytujeme inkluzivní a vstřícné prostředí pro naše zaměstnance, pro uchazeče, stipendisty a absolventy všech našich programů, pro dobrovolníky, poskytovatele služeb a partnery.


Aktuality

Kurz tvůrčího psaní v hodinách angličtiny – online

Fulbrightova komise nabízí zájemcům, zejména z řad středoškolských učitelů, čtyřdílný online kurz tvůrčího psaní vedený americkou lektorkou Celeste Pepitone-Nahas. Kurz proběhne na platformě ZOOM a je zcela bezplatný. Zájemci se mohou registrovat na všechny čtyři lekce nebou pouze na vybrané lekce podle své preference. Pro

Fulbright konference o budoucnosti vědecké a vzdělávací spolupráce mezi Evropou a USA

Fulbrightova komise v Praze zahájila konferenci o budoucnosti Fulbrightova programu v Evropě. Ředitelka Fulbrightovy komise v České republice Hana Ripková uvedla, že během čtyřdenní konference ředitelé dalších evropských komisí, zástupci Velvyslanectví USA v Evropě a představitelé Fulbrightova programu z USA diskutují o aktuálních trendech ve

Otevíráme stipendia na rok 2024/2025

Přihláškový cyklus na rok 2024/25 do všech programů pro české zájemce je otevřený! Na webových stránkách jednotlivých programů najdete aktuální on-line přihlášku a instrukce k jejímu vyplnění. Nejste si jisti, kam se hlásit? Které stipendium je pro Vás nejvhodnější? Přihlaste se na na webináře!