Do Spojených států mohou studenti odjet již během studia na střední škole. Jedná se nejčastěji o jednoroční pobyt, jehož cílem bývá hlavně poznání života v USA a zlepšení jazyka.
Pobyt lze zařídit zcela individuálně, ale daleko jednodušší a častější je výjezd s programem středoškolských studijních výměn.
Jak studium na americké střední škole vypadá?
Americké střední školství není diferencované tak jako u nás, kdy existují různé typy škol – gymnázium, střední odborná škola, učiliště apod. Ve Spojených státech navštěvují všichni studenti mezi 14 a 18 lety high school. Úroveň a obtížnost kurzů si studenti volí v rámci jedné instituce. Jednotlivé roky studia jsou známy jako freshman (nebo first-year), sophomore, junior a senior. Je dobré si uvědomit, že jednotlivé školy se mezi sebou mohou opravdu velmi lišit svou kvalitou.
Jak si zařídit studium individuálně?
Individuální zařizování pobytu je poměrně dosti složité, zvláště na škole veřejné. Je velmi závislé na spolupráci se školou, ta totiž musí mít oprávnění vystavit formulář I-20 pro žádost o studentské vízum. Navíc, s výjimkou kolejních škol, je prakticky možné pouze v případě, pokud v USA máte příbuzné nebo velmi dobré přátele, u kterých můžete bydlet a kteří přebírají práva a povinnosti rodičů.
Veřejné školy nabízí Američanům studium zdarma. Zahraniční studenti si však musí své náklady studia hradit. Maximální doba pobytu na veřejné střední škole pro zahraničního studenta je jeden rok.
Jednodušší bývá zařízení studia na škole soukromé, ovšem tam je třeba počítat s vysokým školným blížícím se cenám univerzitního vzdělání. Soukromé školy kolejního typu (boarding schools) navíc umožňují zahraničním studentům bydlet a stravovat se na internátu školy. Doba studia na soukromých školách není pro zahraniční studenty omezena.
Jak fungují středoškolské výměnné programy?
Většina zájemců o studium na střední škole v USA využívá standardizovaných programů vzdělávacích výměn, které díky tomu, že jsou často založeny na dobrovolnické síti, mohou vyjít i levněji než samostatné zařizování.
Tyto programy jsou uskutečňovány v rámci Exchange Visitor Programs v rámci speciálního víza pro vzdělávací a kulturní výměny J-1 v kategorii Secondary School Student. Programy jsou provozovány přes agentury, které zastupují sponzory – americké neziskové organizace, které mají oprávnění od americké vlády tento typ programů za přísně specifikovaných podmínek administrovat. Pro bližsí informace o těchto programech doporučujeme kontaktovat některou z agentur v České republice. Zkušenosti a reference na agentury od účastníků programů najdete např. na internetovém fóru stránek StudujemevUSA.cz.
Kde a jak získat stipendia?
Stipendia pro studium na střední škole lze získat buď přímo u soukromých středních škol nebo i u některých agentur.
Specifickou kategorii tvoří stipendia United World Colleges (UWC), které ale nemusí být pro USA. Studium na školách UWC je ovšem dobrým předpokladem pro pokračování na prestižní americké vysoké škole.
Pro zájemce o Fulbright-Schuman stipendium, které je zaměřeno na výzkumné a studijní projekty s tematikou vztahů EU-USA a EU-NATO, pořádá belgická Fulbrightova komise webinář 21.10. od 10 hod. Zaregistrovat na něj se můžete zde: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_LR9wtFHeRsSJCYaHQdOK_w#/registration Program je administrován kolegy z belgické komise, veškeré informace o
Všichni naši stipendisté z USA pro zimní semestr dorazili! Připravili jsme pro ně orientační program, během kterého se dozvěděli informace o České republice a diskutovali své projekty. Stipendisty a jejich rodiny také přivítal velvyslanec USA v ČR, Bijan Sabet. Zajímá vás, kdo dorazil? Podívejte se
Usměvavá a milá poradkyně Hani Hurtová (která je součástí poradenské síte EducationUSA) začala pracovat virtuálně a při jiné organizaci. Nyní je součástí AFS a kontaktovat ji můžete přes e-mailovou adresu: gro.a1728913210sunoi1728913210tacud1728913210e@avo1728913210truhh1728913210 Potřebujete-li poradit se studiem v USA, neváhejte se na ni obrátit. On-line konzultaci si můžete