Chci studovat v USA

Magisterské studium

Magisterské studium v USA navazuje na studium bakalářské a bývá spolu s doktorských studiem označováno jako „graduate“. Bakalářský a navazující stupeň jsou zcela oddělené, studenti se také obvykle hlásí a absolvují příjímací řízení na zcela jinou školu, než kde absolvovali svého bakaláře.

Studenti z Evropy, pokud jsou absolventy tříletých bakalářských programů, mohou mít ovšem problémy s uznáním ekvivalence s americkým bakalářem. Doporučujeme se informovat u každé školy na její politiku ohledně tříletých bakalářů.

Magisterské studium trvá nejčastěji dva roky, ale existují i programy kratší. Studium je dokončeno po úspěšném získání potřebného počtu kreditů za předměty.

Některé obory, obvykle připravující na licencovaná povolání,  lze studovat dokonce až po bakaláři na professional school. Jedná se např. o studium práv nebo lékařství. Délka studia u těchto zaměření bývá netypická, u práva jsou to např. tři roky, u medicíny čtyři roky.

Jak magisterské studium vypadá?

Magisterské studium má za úkol prohloubit odborné znalosti. Na rozdíl od amerického bakalářského studia je proto magisterský stupeň již úzce odborně zaměřený, i když je obvykle flexibilnější a interdiciplinárnější než je tomu v Evropě.

Magisterské programy, s ohledem na obor, mohou být zaměřené velmi prakticky, jako příprava na praxi v určité profesi (např. žurnalistika, business, umělecké obory), nebo spíše akademicky, jako možný předstupeň pro doktorské studium a akademickou dráhu (typicky humanitní, sociální nebo přírodní vědy a technika).

Některá magisterská studia, zvláště v oborech výrazně zaměřených na výzkum, mohou být dokonce již součástí doktorského programu.

V závislosti na požadavcích přípravy na další studium může, ale nemusí být vyžadováno předchozí bakalářské vzdělání ve stejném oboru oboru, někdy navazující programy zase vyžadují absolvování určitých předmětů v rámci bakaláře. Jsou ale i případy, kdy student může mít vystudovaného bakaláře v jakékoli specializaci.

Jak vybrat školu?

Graduální studium je považováno v USA za něco „navíc“. Je proto více než u bakaláře podstatné nadefinovat si kariérní cíle, kterých chci navazujícím studiem dosáhnout, a tomu je třeba podřídit výběr programu.

Účelem výběru školy je fit, tedy nalezení instituce, která bude zajímavá pro uchazeče a zároveň uchazeč bude zajímavý pro ni. Musí se tedy jednat o vzájemně výhodný partnerský vztah.

U magisterského stupně studia je velice důležité odborné zaměření programu, jeho obsah a nabídka předmětů v rámci studia.

Uchazeč by si měl zase analyzovat své silné stránky a udělat si přehled o tom, co škole může nabídnout.

Jak probíhá přijímací řízení?

Přijímací řízení amerických škol je založeno na posouzení kvalit a vhodnosti uchazeče pro program na základě dodaných podkladů, obvykle formuláře přihlášky, výsledků z předchozího studia, bodového skóre ze standardizovaných přijímacích testů, doporučujících dopisů, esejí apod. Příprava kvalitních podkladů, zvláště příprava na přijímací testy, zabírá hodně času, takže je vhodné začít již v předposledním ročníku.

Podklady je nutné na školu dodat do stanovené uzávěrky. U výběrových škol bývají uzávěrky velmi brzy, často třičtvrtě roku před plánovaným začátkem studia a někdy dokonce ještě dříve.

Kde a jak získat stipendia?

Každý zájemce o studium v USA by si měl udělat rozpočet, včetně posouzení výše vlastních zdrojů. Americké vysoké školy jsou hodně drahé a většina českých studentů potřebuje stipendia.

Nejčastějším zdrojem finanční pomoci jsou samotné americké školy. Pokud žádám o stipendium, musím být pro studijní program výrazným přínosem, musím tedy nabídnout víc než průměrný student. Výhodou jsou výborné akademické a odborné výsledky, zkušenost s výzkumem nebo výukou.

Zdroje mimo americké školy jsou omezené. Jednou z možností jsou i vládní stipendia Fulbrightova programu.


Aktuality

Stipendium pro pracovníky neziskových organizací otevřeno

Fulbrightova komise poskytuje zejména stipendia akademickým pracovníkům, ale již mnoho let je nám potěšením podporovat i vedoucí pracovníky z neziskových organizací. Potřebujete inspiraci v USA u podobně zaměřené organizace  a nebo pár měsíců na univerzitě? Neváhejte nás kontaktovat a domluvte si konzultaci, kde vám toto

Fulbright Specialist: projekty plně hrazené ECA

Rozšiřujeme počet Fulbright Specialist až o 3 projekty plně hrazené z prostředků ECA Nabídka platí pro projekty v těchto oborech: Climate Change;  Cyber Security and IT; Disaster Response;  DEIA (Diversity, Equity, Inclusion, and Access); Entrepreneurship;  Media Literacy/Countering Disinformation;  Public Administration; Public/Global Health (including Mental Health); STEM

FLTA Program for Ukrainian Citizens

Fulbright Foreign Language Teaching Assistant Program (FLTA) The Fulbright Program in Ukraine is seeking candidates for the FLTA program. Fulbright is a U.S. academic exchange program established in 1946. Since 1992 Fulbright Ukraine has supported over 1000 Alumni from Ukraine. The FLTA program is a