Fulbright Teaching Excellence and Achievement Program
Program Fulbright Teaching Excellence and Achievement (Fulbright TEA) je určen pro středoškolské učitele z vybraných zemí světa. Hlavním tématem programu pro školní rok 2023/2024 je rozvoj mediální gramotnosti a kritického myšlení. Program proběhne na vybrané americké univerzitě a potrvá šest týdnů. Vybraní učitelé se společně zúčastní vzdělávacích seminářů, podělí se o své zkušenosti s kolegy z jiných zemí a budou diskutovat se studenty amerických středních škol. Společně vytvoří akční plán s cílem posílit mediální gramotnost a kritické myšlení svých studentů i kolegů v domácích institucích.
Finalisté vybraní do programu Fulbright TEA během jara a léta 2023 na školení do USA odcestují na podzim 2024 – v termínu od poloviny září do konce října.
Plánované aktivity:
Vzdělávácí semináře – o novinkách v metodologii, efektivním plánování hodin a využívání nových technologií ve výuce
Specializované semináře zaměřené na mediální gramotnost a rozvoj kritického myšlení – předsudky a propaganda, dezinformace, rozvoj kritického myšlení studentů, mediální gramotnost a podpora občanské angažovanosti, role médií v demokratických společnostech, kybernetická bezpečnost
Praktikum v tandemu s americkými středoškolskými učiteli v rozsahu nejméně 40 hodin, seznámení s chodem americké střední školy
Sdílení zkušeností s kolegy-učiteli z jiných zemí světa
Osobní rozvoj účastníků a kulturní program – příležitost poznat kolegy z jiných zemí světa a dozvědět se více o problematice vzdělávání v dalších zemích
Obsah grantu
Stipendium pokrývá všechny náklady na pobyt, tedy ubytování, stravné, pojištění, letenku a vízum do USA.
Požadavky
Uchazeč musí být středoškolským učitelem/učitelkou angličtiny, češtiny, společenských věd, historie, mediální výuky, komunikace, žurnalistiky, práva, matematiky, přírodovědného předmětu nebo příbuzného oboru. Program není určen učitelům předmětů mimo specifikovanou kategorii.
Podrobné informace
Current secondary-level, full-time teachers of English, English as a Foreign Language, the language and literature of your home country, social studies, civics, history, global studies, media studies, communications, journalism, law, math, science, or related fields at institutions serving primarily a local population
Bachelor’s degree or equivalent
Three or more years of full-time teaching experience by the start of the program, with a preference for those who have completed at least five years of full-time teaching
Demonstrated oral and written English language proficiency
Experience or demonstrated interest in the field of 21st century media literacy and critical thinking
Citizen and resident of participating Fulbright TEA country
Other requirements as indicated in the application
Finalisté, které Fulbrightova komise nominuje do programu po prvním kole výběrového řízení, musí během května nebo června 2023 složit zkoušku z angličtiny. Test měří schopnost uchazečů komunikovat v americkém univerzitním prostředí.
Přihláška
Přihlášku do programu Fulbright TEA je nutné podat elektronicky na následujícím odkaze: https://fulbright.irex.org/
Uzávěrka
Uzávěrka přihlášek do programu je 31. března 2023.
Výběrové řízení
Výběr účastníků programu je dvoukolový. První kolo proběhne v pátek 21. dubna v kanceláři Fulbrightovy komise v Praze. Na pohovor budou pozváni uchazeči s nejsilnějšími přihláškami. Před pohovorem uchazeči na místě složí jazykový test z angličtiny.
Druhé kolo organizuje zastřešující americká instituce The Fulbright Foreign Scholarship Board, která účastníky programu vybere na základě elektronických přihlášek a doporučení domácí Fulbrightovy komise s důrazem na maximální rozmanitost účastníků.
Pokud Vás program zaujal a uvažujete o podání přihlášky, prostudujte si následující materiály:
Ida Vohryzková, VOŠ a SŠ zdravotnická, Ústí nad Labem:
„Říká se, že Američani jsou milí, ale je to přetvářka. Tak milí jsou, neuvěřitelně. A nevěřím tomu, že to není opradvové. Organizátoři vkládají do přípravy celého školení nejen spoustu energie, ale myslím, že i kus srdce, jsem ohromená.“
Jan Matějec, Střední průmyslová škola, Trutnov
„Program Fulbright TEA mi umožnil zcela opustit svou komfortní zónu. Poznal jsem americké školství i americkou společnost, desítky nových kolegů a odborníků. Byla to neuveřitelná škola pro můj profesní i osobní rozvoj.“
Zdeňka Zvoníčková, Gymnázium Tišnov
„Chcete-li se odměnit a získat novou inspiraci, neváhejte dlouho a přihlašte se do programu Fulbright TEA. Bylo to nezapomenutelných šest týdnů.“
Jan Marek, Gymnázium Dobruška
„Jako účastník nebo účastnice programu TEA budete šest týdnů spolupracovat s mezinárodními odborníky na vzdělávání, osvojíte si nové dovednosti v oblasti mediální gramotnosti a kritického myšlení, ověříte si vlastní schopnost spolupracovat s kolegy z jiných zemí, a jako bonbónek navíc si vyzkoušíte vést hodinu angličtiny v tandemu s americkým kolegou nebo kolegyní.“
Na našem blogu najdete zkušenosti a zážitky účastníků předchozích ročníků programu.
Jak se s šestitýdenní absencí kolegů vypořádalo vedení školy?
Mgr. Lenka Hubáčková, ředitelka Gymnázia Dobruška
Vůbec by mě nenapadlo, že by se nepodařilo práci ve škole při absenci jednoho kolegy zorganizovat. Spolupráce s Fulbrightovou komisí se neodmítá, protože je to celosvětově záležitost prestiže vybrané školy a vybraného jednotlivce. Po dobu nepřítomnosti kolegy jsme spojili síly a pomohli jsme si někdy spojenými hodinami, jindy lekcemi nad rámec obvyklého úvazku. Zainteresované učitele jsme za práci navíc finančně ohodnotili. Získali jsme nové zkušenosti s organizací výuky, a společná zkušenost tak moje angličtináře spojila. Více spolu komunikují a aktivně řeší každodenní výukové situace. Hlavním přínosem je rozhodně přímá práce nově vyškoleného kolegy se žáky ve třídě, kde nabyté poznatky a dovednosti používá v praxi a motivuje další kolegy. Např. tandemová výuka se tak u nás stala naprosto běžnou součástí vyučování.
PhDr. Miroslava Zoubková, ředitelka VOŠZ a SŠ zdravotnické v Ústí nad Labem
Protože jsme věděli termín školení s předstihem, výuku jsme zajistili prostřednictvím externího učitele – studenta anglického jazyka, zbývající hodiny si rozdělili ostatní vyučující. Kolegyně Vohryzková byla s námi i se studenty v kontaktu i v průběhu stáže, takže jsme její dojmy a zážitky mohli sdílet. Po skončení školení se kolegyně o nové poznatky podělila s kolegy na předmětové komisi a nyní mnohé novinky a podněty zavádíme do výuky. Ida se navíc se žáky zapojila do korespondenčního projektu The Trevelling Notebook (účastní se žáci z Alžírska, Malajsie, Kyrgyzstánu a Chile). A také se těšíme na spolupráci s americkou asistentkou do výuky angličtiny, která by měla na naší škole začít působit od září 2021. Stáž měla velký přínos nejen pro Idu, ale jednoznačně i pro studenty a další vyučující.
Všechno, co chcete vědět o studiu a výzkumu v USA v rámci Fulbrightova programu se dozvíte na našich webinářích. Pro zájemce o stipendia Fulbrightovy komise na rok 2024/2025 jsme připravili sérii prakticky zaměřených webinářů k jednotlivým programům. Účastnit se jich budou také čerství absolventi a
Do Komise J. Williama Fulbrighta hledáme kolegu nebo kolegyni na pozici: Finance Specialist Požadujeme: — ukončené magisterské vzdělání a alespoň pět let praxe v účetnictví, rozpočtování nebo provádění auditů, nejlépe se zaměřením na neziskové organizace, — výbornou znalost českého i anglického jazyka, — znalost problematiky
Fulbrightova komise zve středoškolské učitele na webinář o kontroverzních tématech ve výuce. Webinář proběhne ve čtvrtek 23. února od 16. do 17. hodiny na platformě ZOOM. Své poznatky ze studií v několika zemích světa, příklady dobré praxe, ověřené postupy i další zdroje během webináře představí