Fulbrightova stipendia

Stipendia pro americké občany

Ročně Komise podpoří kolem 50 amerických stipendistů, kteří v rámci Fulbrightova programu přijíždějí do České republiky pracovat na výzkumných projektech, studovat nebo učit.

Pro vědce

Programy jsou určeny jednak pro vědce a univerzitní učitele, kteří mohou v České republice bádat ve výzkumných institucích nebo učit na univerzitách. Těm jsou určeny následující programy.

Pro dlouhodobé pobyty

Core Fulbright U.S. Scholar Program je s výjimkou klinické medicíny otevřen všem oborům. Výukové pobyty jsou na jeden až dva semestry, v případě výzkumných projektů nejméně na tři měsíce.

Fulbright Distinguished Chair Awards je vůbec nejprestižnější stipendium Fulbrightova programu, které se uděluje absolutním vědeckým špičkám v daném oboru, a to na jeden až dva semestry. V České republice jsou tyto pozice čtyři, a to na MFF UK, FEL ČVUT, FSS MUNI a FF UP.

Pro krátkodobé pobyty

Fulbright Specialist Program je program určený pro krátkodobé pobyty amerických Specialistů v délce dvou až šesti týdnů. Podrobné informace pro hostitelské instituce, přihlášku a instrukce najdete zde

Krátkodobé pobyty stipendistů Fulbrightova programu v řádu dnů se mohou uskutečnit v rámci drobných grantů  in-country a inter-country travel.

Pro studenty

Další skupina stipendií je určená pro americké studenty – jedná se o stipendium pro výzkum a studium a dále o stipendium pro asistenty ve výuce angličtiny na středních školách.

Fulbright Study/Research Grants je kategorie otevřená pro všechny obory s výjimkou klinické medicíny. Hlásit se mohou studenti magisterského a doktorského studia s výzkumnými i studijními projekty.

Fulbright English Teaching Assistantships je stipendium určené pro asistenty ve výuce angličtiny na střední škole. Toto stipendium se uděluje na jeden školní rok. V České republice působí od roku 2017 každoročně třicet asistentů. Více informací najdete zde

Přihláška

Američtí vědci a studenti, kteří mají zájem o stipendia Fulbrightova programu v České republice, podávají žádost nikoliv přímo Fulbrightově komisi, ale prostřednictvím partnerských organizací v USA. Na jejich webových stránkách najdou nabídku stipendií a jejich popis, stejně jako formulář přihlášky a instrukce k vyplnění.

Programoví partneři

Partnerskou organizací v USA programů ve studentských kategoriích je Institute of International Education.

Partnerem pro programy ve vědeckých kategoriích je Council for International Exchange of Scholars.

Více informací o všech typech pobytů najdete v sekci Hostování amerických akademiků, případně na anglické verzi našeho webu.


Aktuality

Kurz tvůrčího psaní v hodinách angličtiny – online

Fulbrightova komise nabízí zájemcům, zejména z řad středoškolských učitelů, čtyřdílný online kurz tvůrčího psaní vedený americkou lektorkou Celeste Pepitone-Nahas. Kurz proběhne na platformě ZOOM a je zcela bezplatný. Zájemci se mohou registrovat na všechny čtyři lekce nebou pouze na vybrané lekce podle své preference. Pro

Fulbright konference o budoucnosti vědecké a vzdělávací spolupráce mezi Evropou a USA

Fulbrightova komise v Praze zahájila konferenci o budoucnosti Fulbrightova programu v Evropě. Ředitelka Fulbrightovy komise v České republice Hana Ripková uvedla, že během čtyřdenní konference ředitelé dalších evropských komisí, zástupci Velvyslanectví USA v Evropě a představitelé Fulbrightova programu z USA diskutují o aktuálních trendech ve

Otevíráme stipendia na rok 2024/2025

Přihláškový cyklus na rok 2024/25 do všech programů pro české zájemce je otevřený! Na webových stránkách jednotlivých programů najdete aktuální on-line přihlášku a instrukce k jejímu vyplnění. Nejste si jisti, kam se hlásit? Které stipendium je pro Vás nejvhodnější? Přihlaste se na na webináře!