Fulbrightova stipendia

Fulbright-Masarykovo stipendium pro neziskový sektor

Cílem programu je prostřednictvím pobytů zástupců neziskové sféry z České republiky v USA podpořit rozvoj tohoto sektoru u nás, obohatit kontakty mezi českými a americkými organizacemi a pomoci získat znalosti a zkušenosti s prací neziskových organizací v zemi, kde jsou tradičně velmi silné a dobře fungující.

Obsah grantu

Stipendium se poskytuje na dobu tří až pěti měsíců s možným začátkem pobytu od začátku září 2023 nebo později podle potřeb uchazeče.

  1. Stipendium na životní náklady ve výši přibližně 2 000 USD měsíčně (podle místa působení),
  2. Příspěvek na zpáteční letenku,
  3. Základní zdravotní pojištění.

Grant zahrnuje i menší příspěvky pro rodinné příslušníky. Zdravotní pojištění a dopravu svých rodinných příslušníků hradí stipendisté sami.

Základní předpoklady

Základními předpoklady pro podání žádosti o stipendium jsou: české občanství a velmi dobrá znalost angličtiny. V době uzávěrky musí mít žadatel ukončené alespoň bakalářské studium.

Požadavky

  1. Ukončené vysokoškolské vzdělání alespoň na úrovni bakaláře
  2. Nejméně dvouletá praxe v oblasti neziskového sektoru s předpoklady dalšího profesního růstu.
  3. Dobré řídící a organizační schopnosti
  4. Pozvání americké instituce (nezisková organizace a nebo univerzita)
  5. Kompetence v anglickém jazyce doložená úspěšným složením zkoušky TELP (Test of English Language Proficiency) v den pohovorů, případně platným výsledkem z testu TOEFL (minimálně 80 bodů ve verzi iBT).
  6. Podepsaný souhlas se zpracováním osobních údajů. Naskenovaný dokument vložte do on-line přihlášky pod sekci „additional documents“. Pokud se rozhodnete souhlas neudělit, nemůžeme bohužel projekt zařadit do výběrového řízení. Formulář ke stažení

Přihláška

Přihláška pro toto stipendium se podává ve dvou fázích.

První kolo

K datu uzávěrky vyplníte registrační formulář a zašlete nám svůj strukturovaný životopis na e-mail:zc.th1679780081girbl1679780081uf@av1679780081ocnam1679780081es 1679780081. Předvýběry/konzultace proběhnou v době do 20. listopadu 2023. O výsledku budete informováni a budete muset vyplnit on-line přihlášku včetně všech náležitostí do 15. prosince 2023. Každému žadateli doporučujeme konzultaci záměru již během září-října 2023, čímž získáte více času na vyplnění online žádosti!

Druhé kolo

V druhém kole pak žadatelé podají přihlášku, která je totožná s přihláškou na Fulbrightovo stipendium pro vědce a přednášející, má elektronickou formu a je třeba ji podat online. Nejdříve si vytvořte svůj osobní účet, který umožní ukládat průběžný stav vyplňování přihlášky a vracet se k ní. Přihlášku lze elektronicky odeslat do Fulbrightovy komise až po úplném vyplnění. Do bodu 3 „Special award name“ uveďte, že se hlásíte o Fulbright-Masarykovo stipendium pro NGO.

Při vyplňování přihlášky prosím nepoužívejte diakritiku, obvykle se pak zobrazí zkresleně. Rádi poskytneme konzultace týkající se projektu, výběru instituce, zpracování přihlášky nebo ostatních vyžadovaných dokumentů.

Online přihláška obsahuje mj. tyto důležité součásti

  1. Vlastní projekt by měl by kombinovat výzkumný záměr a praktickou složku, tj. stáž při neziskové organizaci
  2. Životopis a seznam případných publikací
  3. Pozvání americké instituce (z univerzity nebo neziskové organizace).
  4. Přehled použité literatury k projektu
  5. Tři doporučující dopisy podané jejich pisateli on-line přímo Fulbrightově komisi jako součást elektronické přihlášky.
  6. Kopie pasu v záložce 12 elektronické přihlášky je pouze kopií dvoustrany pasu s fotografií žadatele.
  7. English Language Proficiency v záložce 9 elektronické přihlášky není třeba dokládat; výsledek lze uvést, pokud žadatel někdy v minulosti nějaký test (např. TOEFL) dělal. Jak je uvedeno v Požadavcích (výše), Fulbrightova komise ověřuje znalost jazyka žadatelů interním standardizovaným testem (pokud už podobný test v minulosti žadatel neabsolvoval).
  8. Finační prostředky v záložce 10 on-line přihlášky se neprokazují.
  9. Letter of support from home institution (záložka 14 on-line přihlášky) požadujeme pouze v případě, že ani  jeden z doporučujících dopisů není od zástupce z pracoviště žadatele.

Uzávěrka

Uzávěrka přihlášek (registrační formulář) je 20. listopadu pro pobyt začínající od září následujícího roku. Se zájemci si následně domluvíme konzultaci projektu. Po konzultaci je nutné podat online přihlášku do 15. prosince 2023.

Prospective Fulbright participants should be aware that public health conditions, availability of consular services and travel, as well as U.S. institutional operating status and policies may affect their ability to travel to the U.S. and participate in academic programs.

Výběrové řízení

Výběrové řízení probíhá ve třech kolech. V prvním kole zájemce zasílá návrh projektu – předvýběry proběhnou v době do 20. listopadu 2022. Následně je třeba vyplnit plnou žádost a potom probíhá ústní výběrové řízení. Výběrové řízení se bude konat pravděpodobně v lednu  2024. Toto kolo probíhá formou ústního řízení před výběrovou komisí, jejíž složení každoročně stanoví správní rada Fulbrightovy komise. Výslednou nominaci schvaluje v ČR správní rada Fulbrightovy komise a Board for Foreign Scholarships v USA. Pro získání grantu je rozhodující kvalita předloženého projektu, relevance zvoucí organizace, publikační a další odborné a občanské aktivity žadatele. Přihlíží se rovněž k obsahu doporučujících dopisů.

Kontaktujte koordinátorku projektu Andreu Semancovou: zc.th1679780081girbl1679780081uf@av1679780081ocnam1679780081es1679780081


Aktuality

Webináře ke stipendiím na rok 2024/25

Všechno, co chcete vědět o studiu a výzkumu v USA v rámci Fulbrightova programu se dozvíte na našich webinářích. Pro zájemce o stipendia Fulbrightovy komise na rok 2024/2025 jsme připravili sérii prakticky zaměřených webinářů k jednotlivým programům. Účastnit se jich budou také čerství absolventi a

Finance Specialist – hledáme nového kolegu/novou kolegyni

Do Komise J. Williama Fulbrighta hledáme kolegu nebo kolegyni na pozici: Finance Specialist  Požadujeme: — ukončené magisterské vzdělání a alespoň pět let praxe v účetnictví, rozpočtování nebo provádění auditů, nejlépe se zaměřením na neziskové organizace, — výbornou znalost českého i anglického jazyka, — znalost problematiky

Kontroverzní témata ve třídě – webinář pro učitele

Fulbrightova komise zve středoškolské učitele na webinář o kontroverzních tématech ve výuce. Webinář proběhne ve čtvrtek 23. února od 16. do 17. hodiny na platformě ZOOM. Své poznatky ze studií v několika zemích světa, příklady dobré praxe, ověřené postupy i další zdroje během webináře představí